בין יוון העתיקה לחניון תת-קרקעי: המלצות לסוף השבוע 17-20.2.16

עריכה ותוכן: עדי דהן

סוף השבוע הקרוב מגוון מתמיד – בין היתר, צפויים לנו פיסול עכשווי, תערוכה לילית, סימפוזיון וידאו-ארט ומיצג סאונד.
בגלריה חזי כהן נפתחות שתי תערוכות פיסול. האחת לאמנית המוערכת דרורה דומיני, אשר מתמודדת עם אסתטיקת ההרס והבנייה האורבניים, ומשלבת בין טכניקות פיסול קלאסיות לרדי-מייד. השנייה לפסלת הגרמניה מדלן בושאן, אשר גם היא בדרכה מתמודדת עם ארכיטקטורה – אבל בהשפעה יוונית עתיקה, אמנות שבטית ומינימליזם. ״עש״ היא גלריה חדשה ומרגשת שנפתחת בחניון תת-קרקעי, וכשמה כן היא- גלריה לילית. התערוכה הראשונה שתפתח היא ״הקומה העשירית״, שם מעניין ביחס לגלריה שנמצאת מתחת לאדמה. בנוסף, מיצג סאונד ווידאו מסקרן במיוחד במרכז לאמנות עכשווית, במסגרת התערוכה המדוברת של מאיה דוניץ. וגם, שימו לב – הפעם יש אפילו המלצה לתערוכה בניו-יורק! אז נצא לדרך:

״הקומה העשירית״, תערוכה קבוצתית ב״עש״: גלריה אורבנית לילית
"ASH artline" המתמחה באוצרות המשלבת אמנות בחיי לילה בשיתוף עם הבר הקולינרי SURAMARE ובתמיכת הייניקן פותחים בתל אביב גלריה אורבנית לילית. בכל יום החל מהשעה 20:30, יהפוך החניון התת קרקעי לגלריה שתפעל בערב ועד השעות הקטנות של הלילה, כאשר התערוכות יתחלפו מדי כחודשיים. זוהי בהחלט בשורה משמחת, המאפשרת מפגש עם אמנות כבילוי לילי בזמן שכל הגלריות סוגרות את שעריהן סביב השעה 19:00. 'הקומה העשירית' היא התערוכה הראשונה שתיפתח בגלריה. התערוכה מתייחסת לתחושת המעבר בין חללים ולתנועה בכלל: מעבר תודעתי לעולם אחר או מעבר פיזי בין חללים. הצופה מוזמן להתחיל למטה, בקומת החניון, ובהדרגה לעלות למעלה. האמנים המציגים: גילי אבישר, יוחאי מטוס, צחי ברוזה, Wonky Monkey, אבי מוסל, ניר אדוני, שירלי שור, אורי דירקטור, יואב כהן.
אירוע הפתיחה: רביעי, 17.2.16, בשעה 20:30. Sura Mare – סעדיה גאון 24 ת"א (הכניסה מהחניון ברח' צקלג 21)
לאירוע בפייסבוק

בום 2: פרפורמנס ושיחה עם האמנית מאיה דוניץ
התערוכה של מאיה דוניץ במרכז לאמנות עכשווית קיבלה תשומת לב רבה, הן בשל נראותו של המיצב הראשי שמורכב מ-1,000 אוזניות, והן בשל חוויית הסאונד שהתערוכה מציעה. מומלץ מאוד לראות ולשמוע את התערוכה (שננעלת ממש עוד מעט, ב- 27.2 ), ומומלץ אפילו יותר לבקר באחד ממגוון האירועים שמתקיימים סביבה. האירוע הקרוב משלב פרפורמנס מאת האמנית ושיחה על עבודתה: ״בום״ היא עבודת מיצג חדשה מאת דוניץ עם ווידאו וסאונד שנוצרו ע״י דניאל מאיר אשר הוצגה לראשונה בפלה דה טוקיו (Palais de Tokyo) בפריז. בשימוש בקול, פסנתר ופידבקים, העבודה משלבת טכניקות השמעה כגון רמקול זעיר שמשתמש בחלל הפה כתיבת תהודה, פידבק אלקטרו-אקוסטי, וגם הקרנת וידאו על גוף. לאחר הפרפורמנס יתקיים שיח אמן עם מאיה דוניץ, דני מאיר וגלעד רטמן. כניסה: 25 ש"ח.
רביעי, 17.2.16, בשעה 19:00. המרכז לאמנות עכשווית, רחוב צדוק הכהן 2 (פינת קלישר 5) תל אביב
לאירוע בפייסבוק

שתי תערוכות פיסול בגלריה חזי כהן: מדלן בושאן דרורה דומיני
תערוכת יחיד לפסלת הגרמנייה מדלן בושאן אשר שואבת השראה מהמינימליזם, מאדריכלות יוונית ופסלים שבטיים, כמו גם ממדעי ההתנהגות, ממדע בדיוני ומספרות. בתערוכה תציג בושאן סדרה של מודלים מרחביים מוקטנים, מעין הצעות לפסלים מונומנטאליים אשר מדמים שערים או אכסדראות עמודים. אלו פסלים העוסקים באפשרויות של כניסה, מעבר, מפגש ואינטראקציה.
במקביל תפתח תערוכתה של הפסלת הישראלית דרורה דומיני, תחת השם ״פ נ פועל נופל״ (אוצרת: טלי תמיר). התערוכה עוסקת באסתטיקה של הרס ובנייה שמאפיינת כל-כך את חלקיה הדרומיים של תל אביב: חפירות כבישים, החלפת מערכות ביוב וחשמל, הצבת פיגומים עטופים בבדי-הצללה והחלפת ריצופים, הכרוכים גם בהרס עקבי של בניינים ישנים. דומיני מחברת חלקים שנאספו מחורבות בניינים, עם חלקים נוספים, פיסוליים, שהיא יוצרת בסטודיו. זהו שילוב מתעתע בין פיסול גבוה, כמו יציקות הברונזה, לבין רדי-מייד שהוא פסולת בניין, כגון ברזלים ואבני מדרכה. הכותרת ״פ נ פועל נופל״ קושרת בין אירועי מוות ("פה נטמן") לבין תאונות נפילה ההולכות ומתרבות באתרי הבנייה בישראל בשל נוהלי הבטיחות הרעועים הנהוגים בהם, ובהרחבה – לזילות חיי הפועלים במרחב הנדל"ן הישראלי.
אירוע הפתיחה: חמישי, 18.2.16, בשעה 20:00. גלריה חזי כהן, רחוב וולפסון 54, תל אביב
לאירוע בפייסבוק

״בוהים חזרה בשמש״, סימפוזיון וידאו-ארט מישראל, בניו-מיוזיאום בניו יורק
המלצה מעט חריגה, אבל בהחלט מעניינת, לקוראינו בניו-יורק: הניו-מיוזיאום מארח סימפוזיון של יומיים בשם ״Staring Back at the Sun: Video Art from Israel 1970-2012״. במהלכו יוקרנו עבודות וידאו מישראל, שנעשו בחמשת העשורים האחרונים. זוהי כנראה הפעם הראשונה שדיון כה מקיף בז׳אנר הוידאו-ארט הישראלי נידון מחוץ לישראל, וזו הזדמנות נפלאה לצפות בהתפתחות המדיום הזה בצורה רציפה. בין האמנים שעבודותיהם יוקרנו: רועי רוזן, בועז ארד, מעיין אמיר ורותי סלע, יעל ברתנא, גיא בן-נר, הילה לולו-לין, בוקי שוורץ, גדעון גכטמן, נירה פרג ועוד רבים וטובים.
שבת-ראשון, 20-21.2.16, בין השעות 13:00-18:00. ניו-מיוזיאום, ניו-יורק
לאירוע בפייסבוק

ולסיום – נותרו מקומות ספורים לסיור המדובר בתחנה המרכזית החדשה בתל-אביב. הסיור יתקיים ביום שישי ה- 26.2.16, בשעה 10:30, בהדרכת שני ורנר
מחיר הסיור 100 ש"ח
לרכישת כרטיסים
לפרטים נוספים

שיהיה סופ"ש נעים,
עדי ושני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *