קומוניסט, ריאליסט וקדר לטיני נפגשים במעבורת חלל: המלצות לסוף השבוע 25-27.2.16

עריכה ותוכן: עדי דהן

בסוף השבוע הקרוב נפתחות תערוכות מלאות בכל טוב. מוזיאון בת ים ממשיך את הקו המעמיק שעוסק במהפכה הבולשביקית מכיוונים שונים, ונבחן בסדרת תערוכות שתתפרש על פני השנה כולה. מעניין מאוד לראות חקירה כה מחויבת לעמדת הנגד ה(כמעט) יחידה לקפיטליזם, השליט הבלתי ניתן לערעור בכלכלה והחברה העולמית. מוזיאון תל אביב לאמנות פותח שתי תערוכות יחיד לאמנים בן הגרי, שבוחן שאלות של מיתוסים וזהות דרך דמותו של הקדר, ובועז אהרונוביץ׳, שכצלם מנסה להתמודד עם חוסר היכולת של הצילום להראות. משם נמשיך לתערוכת בזק בגלריה אינדי שתשלח אותנו לארצות הלטיניות, ונקנח בגלריה האוניברסיטאית, לשיחה על ציור עם האמן הריאליסטי ארם גרשוני. בנוסף, בקרוב תפתח ההרשמה לסיורי חודש מרץ, בקריית המלאכה, פלורנטין, וכמובטח – בפריז. נתחיל:

״הילדים רוצים קומוניזם״, חלק ראשון בסדרת תערוכות במוזיאוני בת ים
פרויקט שאפתני וחוצה יבשות, שכולל מקבץ תערוכות שעניינן אחד- ציון 99 שנה למהפכת אוקטובר, היא המהפכה הבולשביקית. לאורך שנת 2016 יוצגו בשבעה מקומות בעולם שורה של תערוכות בנושא זה – בפראג, קייב, וורשה, אתונה, לובליאנה, ניו-יורק וגם במובי – מוזיאוני בת-ים. התערוכה שתפתח בבת-ים היא הראשונה בסדרה, וחושפת אותנו לזוויות שונות של המהפכה דרך עבר, הווה ועתיד. מבט לעבר יתגלה דרך עבודות של קבוצת הברביזון החדש (נטליה זורבוב, אסיה לוקין, זויה צ'רקסקי, אולגה קונדינה) אשר עוסקות בזיכרונות ילדות מברית המועצות, ומעניקות נופך אישי לסיפור ההיסטורי הגדול. משם נמשיך להווה (שהוא תמיד קצת עבר וקצת עתיד), עם עבודה של נועה יפה, שמציגה דיורמה של מאדים. העבודה מכניסה למוזיאון את מצפה הכוכבים והפלנטריום, וקושרת בין הניסיונות העכשוויים לכבוש ולהתנחל במאדים על ידי נאס"א יחד עם ההתייחסות לכוכב בספרי מדע בדיוני קומוניסטיים. ומשם לעתיד -עם המיצב של אוהד מרומי, היוצר מרחב לחלימה בהקיץ, בו הקהל מוזמן לשים ראש ולפנטז על עולם אחר. בנוסף, יופעל בית קולנוע קבוע במוזיאון שיציג סרטי מדע בדיוני. אירוע הפתיחה מבטיח מסיבה בולשביקית הכוללת כיבוד, סוגים שונים של וודקה והופעה של ה״סטינקי ראשנס״.
לבלוג מיוחד המלווה את הפרויקט הבין לאומי, בו נמצאת התכנית המלאה ופרטים נוספים
אירוע הפתיחה: חמישי, 25.2.16, בשעה 20:00. מובי- מוזיאוני בת ים, סטרומה 6, בת ים
לאירוע בפייסבוק

וידאו וצילום במוזיאון תל אביב: בן הגרי, ״רצונו של קדר״
ובועז אהרונוביץ׳, ״נקודה כחולה חיוורת״

שתי תערוכות מסקרנות נפתחות במקביל במוזיאון תל אביב לאמנות. בראשונה, בן הגרי מתמודד עם דמות הקדר במיצב וידאו קומי-טרגי. סביב גלגל אבניים, הגרי מנסה לבחון מיתוסים קדומים על לידת הכד, האדם, האמן ויצירתו. הוא מחבר באופן מרענן ביותר בין מיתולוגיות ומנגנונים מכאניים, וקושר אותם בשאלות על זהות ועל טריטוריה. אוצרת: ענת דנון סיון.
הצלם בועז אהרונוביץ׳ יציג בתערוכתו סדרת עבודות העוסקות בנושא שמאז ומעולם מעסיק את הצילום: הרגע שבו נפגשת הראייה עם חוסר האפשרות לראות. שם התערוכה, ״נקודה כחולה חיוורת״ הוא שמו של תצלום של כדור הארץ שצולם מהגשושית ווֹיאג'ר 1 ב-1990. זהו תצלום שמעורר תהיה – הוא מבקש להראות לנו את כדור הארץ מבחוץ, אך מדגיש את חוסר היכולת שלנו לזהות את מה שאנו רואים. סוגיות אלו של קצה הראייה והפער שבין הדמיה לדימוי מלוות את התערוכה היפה של בועז אהרונוביץ'. אוצרת אורחת: אורית בולגרו. לא לפספס – שתי התערוכות יחד מומלצות ביותר.
אירוע הפתיחה: חמישי, 25.2.16, בשעה 19:00 פתיחה לבועז אהרונוביץ׳ ובשעה 20:00 לבן הגרי. מוזיאון תל אביב לאמנות, שאול המלך 27, תל אביב
לאירוע בפייסבוק

״וידאו לטינו״, תערוכה קבוצתית. אוצרת: ליליאנה אורבך
״וידאו לטינו״ היא תערוכת בזק שתופיע לסוף-שבוע אחד. התערוכה שולחת אותנו הרחק למדינות לטיניות, ובה יוצגו אחת-עשרה עבודות של אמני וידאו שנולדו במדינות אלו, חלקם יוצרים בארץ מוצאם, וחלקם יוצרים במקומות אחרים בעולם. התערוכה מקבצת שורה מעניינת מאוד של אמנים וקולות, ומציעה הצצה לחברה במדינות הלטיניות באופנים שונים: יצירות שעוסקות בפוליטי ובחברתי המקומי, או בנושאים כמו הגירה, מגדר ומאבקי כוח. שימו לב שכדאי להזדרז – התערוכה תתקיים בסוף השבוע בלבד.
אירוע הפתיחה: חמישי 25.2.16 בשעה 20:00 ותינעל ביום שבת 27.2.16
אינדי גלריה שיתופית לצילום, שביל המרץ 5 בנין 7 קומה 3, תל אביב
לאירוע בפייסבוק

כיצד מציירים פורטרט? שיחה עם ארם גרשוני בגלריה האוניברסיטאית
הזדמנות נפלאה לשוחח עם האמן הריאליסטי ארם גרשוני על ציור היום. גרשוני ממשיך את מורשת הציור הקלאסי: מצייר מתוך התבוננות במודל או בטבע דומם המוארים באור טבעי. זוהי עמדה מעניינת מאוד ולא מובנת מאליה היום, אחרי שנים בהם הציור עובר תהפוכות ועסוק בהמצאת עצמו מחדש. מעניין יהיה לשמוע את האמן מספר על הבחירות ועל הפילוסופיה שעומדת מאחורי היצירה שלו.
השיחה תתקיים בחמישי, 25.2.16, בשעה 18:00. אוסף יגאל אהובי, אוניברסיטת תל אביב.
לאירוע בפייסבוק

סיורי מרץ באוירה אביבית – פלורנטין, קריית המלאכה ואפילו פריז!
וכאן ב״מדברים אמנות״ אנו ממשיכים לחקור ברגלים את סצנת האמנות והאדריכלות הישראלית. מוזמנים להירשם ולהצטרף אלינו לסיור:
״שוליים תל אביביים; סיור אדריכלות בפלורנטין ושכונת לוינסקי״
הסיור בהדרכת עליאל קיי, יתקיים ביום שישי, 11.3.16.
״סיור גלריות בקריית המלאכה״ בהדרכת שני ורנר, יתקיים ביום שישי, 25.3.16.
מחיר ליחיד בסיור: 90 ש"ח
לפרטים והרשמה
וכן, כמו שהבטחנו, בסוף מרץ יתקיים סיור אמנות מרגש ביותר לפריז, בין התאריכים: 30.3-2.4.16
בימים אלו אנחנו מסיימות לבנות את תכנית הסיור, הלו״ז המלא יפורסם בקרוב.
לפרטים נוספים והרשמה

שיהיה סוף שבוע מרתק,
שני ועדי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *