מרחב מוגן – המלצות הסופ"ש 21-23.4.16


אוהד בנית, מתוך התערוכה "FEED ME"

הרבה פעמים כמדריכה הופתעתי להיתקל בנימה של הסתייגות מצד האורחים בסיורים כלפי מדיום הצילום. אולי זה בגלל שלא מעורבת בו מחווה ידנית שהרבה פעמים נתפסת כערך עליון במעשה האמנותי, ואולי זה משום שקשה לנתק אותו מהזירה הדוקומנטרית. בעולם העכשווי המצב הזה מחמיר גם לנוכח הפריצות שבמדיום הצילום, כולנו הפכנו לנושאי מצלמות תמידיים, למתעדים בלתי נלאים, ונדמה שהיום כל אחד יכול להיות צלם. כיוון שאני מגיעה מתחום הצילום, ושמורה לו פינה חמה בלבי, מצאתי את עצמי מסנגרת עליו ביתר שאת, כמבקשת לאשר את מקומו בתוך עולם האמנות.

כמדיום שהחל דרכו ככלי לדוקומנטציה של המציאות, כלי שנתפס כ"מעתיקן", דרכו הייתה קשה עד שהצליח לחדור אל עולם האמנות. לקח כמאה שנה מיום המצאתו, עד שהחלו להציג צילום במוזיאונים וגם אז זה קרה בדרכים עקיפות – מוטמע בתוך קולאז'ים והדפסים או מוצג כרדי מייד. בהדרגה התייצב מעמדו של הצילום בתוך עולם האמנות ובתוך כך, עבר מן הסתם גלגולים שונים. בכל זאת, גם היום נראה שקשה עוד להעריך אותו.

דווקא בשל כך, אני מתעקשת להראות, לדבר ולכתוב על צילום כמה שיותר, ולפאר את גדולת השפה המיוחדת שנרקמת בו. על כן, אחרי ההקדמה הארוכה הזאת, המלצת סוף השבוע שלי מוקדשת כולה לפסטיבל הצילום הבינ"ל שיפתח את שעריו בפעם הרביעית בחמישי הקרוב (21.4.16). הפסטיבל הוא מן הסתם חגיגה אמתית לחובבי הז'אנר, אך גם לשוחרי אמנות באשר הם. במסגרת הפסטיבל תוכלו ליהנות מעשרות תערוכות יחיד וקבוצתיות של אמנים ישראלים ומחו"ל, מפורסמים ומתחילים, ואפילו צלמים חובבים שעבודותיהם מוצגות במסגרת הפרויקטים החברתיים שעמותת הפסטיבל מעורבת בהם לאורך כל השנה, ובתערוכת צילומי אינסטגרם. בנוסף, השנה מרחיב הפסטיבל את היריעה ומציע מפגש גם עם מדיומים יוצאים ומקבילים לצילום – וידאו ארט, קולנוע וסאונד.

נושא הפסטיבל השנה הוא "מרחב מוגן", והוא מציע סקירה מרתקת על ביטוייו השונים של המושג הזה. בראש ובראשונה הוא נבחן בעיצוב החלל המיוחד והחכם שנעשה על ידי האמן אוהד בנית. מתוך סיפורו האישי כחייל שהותקף במוצב, שואל בנית על כוחו ופגיעותו של המרחב המוגן. הרי שם, במקום שחשבנו שהוא הכי שמור, אנו מטמינים את האוצרות והסודות שלנו, ובכך הופכים אותו למטרה הנחשקת ביותר. כשחומות ההגנה מתמוטטים שם, זו הפגיעה המצמררת ביותר, המשתקת ביותר. בתרגום לעיצוב החלל ביקש בנית לשנות את אופניי הצפייה הרגילים, והחלל המרכזי של הפסטיבל נבנה כמעין מבוך שיועד ליצור דיס-אוריינטציה ושוטטות, ובכך ליצור נרטיבים בלתי צפויים במפגש עם העבודות. בנוסף, הוצבו במתחם חלקי חומות בטון ומקלטים ניידים, אלה שהפכו לחלק בלתי נפרד מהמציאות הוויזואלית היום יומית בארץ מקבלים משמעות נוספת בתערוכה.

מהו מרחב מוגן? על מה אנחנו מגנים ואיך? האוצר שרון תובל בחר להתייחס לנושא דרך שתי תערוכות המדמות קפסולה הנשלחת לחלל במטרה לשמר את התמצית של המהות האנושית כפי שהיא כיום (התערוכות: צורת מחשבה, ואוניברסום). הצלם הצרפתי מתייה פרנו מתעד הריסה של בתים ואזורי מגורים שלמים, והצלמת האיטלקייה פרדריקה ואלברגה חדרה למרחב המוגן של קהילת נשים חרדיות בניו יורק ותיעדה אותן במשך ארבע שנים. בצילומים של ג'ניפר אביסרה מאותגר המרחב המוגן של עולם האמנות ונבחנת הפריצות בעולם הדימויים, דרך יצירת שפת צילום מקורית המורכבת כולה מצילומים שאולים מהמרחב האינטרנטי. חברי גלריית אינדי "פרצו" זה לביתו של זה ועשו שם כרצונם, והצלמת נעמה קליימן תיעדה מיטות של נערים בהוסטל למחוסרי בית.

אלה רק חלק מהדוגמאות לאופן שבו צילום יכול לטפל באופן אמנותי בנושא מוגדר. יחד עם זאת, בפסטיבל הצילום יש לא רק עושר רעיוני מרובד, אלא גם ביטוי מגוון של שפת הצילום. צילום תיעודי ישיר, צילום מטופל, עיבוד ממוחשב וניכוס. הדפסות מקצועיות ומהוקצעות, הגדלות של צילומים סלולריים, הקרנות, ותערוכות חוצות בדמות פוסטרים ענקיים. תצוגה סטנדרטית, וכזו הממוקמת בתוך מחסני הדייגים, או תלויה באוויר בתוך האנגר ענק ורעוע. אם לא די לכם בכך, במסגרת הפסטיבל תוכלו ליהנות גם ממפגשים עם אמנים, פאנלים, מופעי מחול, סדנאות צילום לגדולים וקטנים ועוד.

השנה, נסחפתי גם אני בחדוות הפסטיבל, ובשיתוף פעולה כייפי במיוחד אני מציעה שלושה סיורים מודרכים במסגרת הפסטיבל, ביניהם גם סיור VIP לפני פתיחת הפסטיבל.
כל הפרטים כאן

פסטיבל הצילום הבינ"ל, 23.4-7.5.16, נמל יפו. פתוח גם בחול המועד

מאחלת לכולכם חג שמח ושבת שלום,
בואו לפסטיבל, יהיה מהמם.
שני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *