פריחה בקריית המלאכה – המלצות לסופ"ש 28-30.4.16


אליאונורה אורלי אדלביץ, בתערוכה פועל יוצא – ייצור קרמי מקומי היום, בית בנימיני

זו תקופה מעולה באזור קריית המלאכה בדרום תל אביב, שפשוט מוצפת כעת בתערוכות מצוינות. לכן, השבוע בניגוד למנהגי, לא אמליץ לכם רק על תערוכות חדשות, אלא על דברים ששווה במיוחד לראות באזור. מתערוכת הפיסול החגיגית של ורד אהרונוביץ', לצילומים המצמררים של מירי מור, לציור ילדותי אך כואב של זמיר שץ, תערוכת קרמיקה נוסטלגית ועוד. בחרו לכם יום בסוף השבוע, וצאו לגלות את הפנינים החבויות בבנייני התעשייה של הקריה. הנה המסלול המועדף עליי:

"פועל יוצא – ייצור קרמי מקומי היום", תערוכה קבוצתית
את הסיור שלכם אני ממליצה להתחיל בבית בנימיני אשר נמצא ממש בפתחה של הקרייה, מהגג המקסים שלו תוכלו לצפות על כל האזור ואפילו עד יפו ובת ים.
נקודת המוצא לתערוכה היא מפעל הקרמיקה "לפיד" אשר הוקם כחלק מהמפעל הציוני בארץ בשנת 1941. במשך חמישה עשורים היה המפעל לאחד מיצרני כלי הבית הבולטים (והיחידים) בארץ אך איבד מיוקרתו לאחר שהממשלה החלה להקל על הייבוא ולאפשר הצפת סחורות זולות יותר מחו"ל.
בתערוכה מסופר סיפורו של המפעל ושל הקרמיקה המקומית דרך עבודותיהם של אמנים עכשוויים שהתחקו אחר הטכניקות והעיצובים הנוסטלגיים. תערוכה מקסימה
בית בנימיני, רחוב העמל 17 תל אביב. עד: 4.6.16

זמיר שץ, "DRIFT", תערוכת יחיד
"הציור הרע" (Bad painting) והסגנון הילדי הפכו לסימן ההיכר של האמן זמיר שץ. בתערוכתו הקודמת בגלריה, הציג שץ קולאז' ענק של ציורי פורטרט קטנים המתעדים דמויות שונות שחלפו בחייו – אנשי אמנות, חברים, משפחה ומאהבות. הפרוייקט הזה קיבל את השם הפומפוזי "חביבתי – מדינת כל אזרחיה", ואותי אישית הוא לא ממש שכנע. הפעם חוזר שץ בסדרה גדולה ומהודקת יותר של ציורים, שמתאימה במיוחד לרוחו של חג הפסח. סירות ענק עמוסות אנשים מתוארות במעין רוח רומנטית. שץ מתבסס בציוריו על צילומי עיתונות ועל כן ההקשר למצב הפליטים בעולם די ברור. עם זאת, וכאן כנראה כוחה של התערוכה, מהציורים עצמם קשה לקבוע בוודאות אם אכן מדובר בפליטים, או בתיבת נוח, שיט תענוגות או סירות דייג גדולות.
גלריה רוזנפלד, שביל המפעל 1, תל אביב. עד: 4.6.16


זמיר שץ, "DRIFT", גלריה רוזנפלד

ורד אהרונוביץ', "ליל הסדר", תערוכת יחיד. אוצר: יונתן הירשפלד
שפת הפיסול של אהרונוביץ' היא מהדברים שובי הלב והמרתקים שקורים כאן. היא משלבת ציטוטים רבים מתוך תולדות האמנות לכדי יצירת פסלים פיגורטיביים: מצד אחד מתוקים – ילדותיים, ורדרדים, קיציים; מאידך, מטרידים, אלימים, החושפים את חוסר הנוחות במפגשים בין אישיים. הפעם היא מציגה תערוכה חגיגית במיוחד, ובה דמויות המשפחה מתאספות סביב שולחן הסדר, אתם יכולים לדמיין לאן זה מוביל.
גלריה חנינא, רח' שביל המפעל 3, קומה 1, קריית המלאכה תל אביב, שימו לב לשעות הפתיחה של הגלריה. עד 7.5.16

מירי מור, "מתחת לעור", תערוכת יחיד. אוצרת: סאלי הפטל נוה
קשה לתאר את התחושה כשנכנסים לתערוכה של מור בגלריה אינדי, משהו בין נדידה אחורה בזמן, לבין כניסה למעבדה נטושה, והצצה לבית של השכנים. מור, המתגוררת כעת ברומניה (באמת!) מתעדת מפעלי תעשייה שהופעלו בתקופה הקומוניסטית וכעת אין להם שימוש. בסדרה אחרת היא יוצרת פורטרטים נפלאים, הנשענים על מסורת רומנטית-כפרית-רומנית, מבט ממושך בהם חושף אמת מטרידה מאוד. מיצב הווידאו במרכז החלל הוא הפתעה שאני לא רוצה להרוס לכם.
גלריה אינדי, שביל המרץ 5, בניין 7. עד 7.5.16


ליאת לבני, בתערוכה "אורבניזם" גלריה ליטבק

תערוכות נוספות באזור ששות ביקור:

"אורבניזם", אמיר תומשוב וליאת ליבני, תצוגה זוגית
המשך לפרויקט שהוצג ב"צבע טרי". קולאז'ים וציורים אורבניים נוסטלגיים ועתידניים בה בעת.
גלריה ליטבק, שביל המפעל 3, תל אביב

" Не Буди", ראובן קופרמן, תערוכת יחיד. אוצרת: לאה אביר
תערוכה חדשה. ציור היפר ריאליסטי במיטבו
פתיחה: שבת, 30.4.16, בשעה 20:00
גלריה ראו-ארט, שביל המרץ 3, בניין 8, תל אביב

"פונמה", הילה בן ארי, תערוכת יחיד
מיצב וידאו תלוי חלל ובו נחקר הגוף הנשי ביחס לתנועה, שליטה ואובדן
גלרייה פיינברג פרוג'קטס, שביל המפעל 3, תל אביב

אז מאחלת לכם סופ"ש מוצלח,
יש כאמור, הרבה מה לראות,
שני


מירי מור, "מתחת לעור", גלריה אינדי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *