fbpx
Sophie Calle, Room with a View, from True Stories, 2010
Sophie Calle, Room with a View, from True Stories, 2010

מפגש בין כוכבים תולדות האמנות נושקות לאמנות ישראלית היום

בקיץ הקרוב אנחנו ממשיכים במסורת קורסי הקיץ, וממשיכים להפגיש בין תולדות האמנות לאמנות העכשווית.
סדרה ייחודית זו משלבת בין הרצאות בנושאי חתך מתולדות האמנות לבין מפגשי סטודיו אצל אמנים ואנשי מקצוע מובילים בשדה האמנות העכשווית בארץ. כל מפגש יתחיל בהרצאה פרונטאלית בליווי מצגת שקופיות אשר נוגעת בסוגיות בוערות בשיח האמנותי המודרני והעכשווי; בחלק השני נעבור למפגש עם אמנים עכשוויים, אוצרים ואספנים מהשורה הראשונה, אשר מגיבים או שיצירתם נקשרת לאותה התופעה או תקופה שנבחנה בהרצאה.

את מפגשי עונת 2024 נקדיש למאסטרים של האמנות המודרנית הבינ"ל – אלה ששינו את הדרך והביאו לעולם האמנות דבר מה חדש: וילם דה קונינג, פרנסיס בייקון, סופי קאל והגרילה גירלז.
זו הזדמנות נפלאה לקבל המחשה מעשית להשפעה ולביטוי של תולדות האמנות על העידן העכשווי, לבחון כיצד תרבות ואמנות מתפתחות, את האופן בו תופעות פוליטיות משפיעות עליהן; ובסופו של דבר גם לשפוך אור חדש על אמנות עכשווית, וישראלית בפרט – דווקא דרך קישורם להיסטוריה.

התכנית מבית Talking Art ובהנחיית יונתן אולמן
יונתן אולמן הוא אמן פעיל, אוצר עצמאי ומרצה לתולדות האמנות המתמחה באמנות מודרנית ועכשווית. אולמן סיים בהצטיינות את לימודי התואר השני מטעם המחלקה לאמנות של ה Visual of School Arts בניו-יורק, ולימודי תואר ראשון בהצטיינות מטעם המחלקה לאמנות של בצלאל, האקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים. מאז סיום לימודיו הציג בעשרות תערוכות יחיד וקבוצתיות בארץ ובעולם, זכה בפרס Rohdes Paula , פרס הציור בביאנלה של לונדון, ובפרס האמן הצעיר של משרד התרבות והספורט.

ביקור סטודיו אצל האמן מישל פלטניק

תכנית המפגשים (נתונה לשינויים קלים)
11.7 קולקטיבים נשיים למען שוויון – גרילה גירלז וקולקטיב בוש
במשך כארבעים שנים קולקטיב הנשים ה'גרילה גירלז' פועל למען שיוויון הזדמנויות מגדרי וגזעי בעולמות התרבות. אחד הדברים המסקרנים בעשייה של הקולקטיב הוא שבמשך כל השנים הללו הן גם פועלות באנונימיות. הן משחקות על הקרבה הלשונית בין 'גרילה' ו'גורילה' כאשר הן עוטות על עצמן מסיכות גורילה בכל פעם שהן מופיעות בציבור.
בהרצאה נלמד להכיר את הרגע ההיסטורי שהביא להיווסדן, את דרכי הפעולה הרבות והמגוונות שלהן, נדבר על המשפט המתוקשר שהתקיים בין חברות הקבוצה בתחילת שנות האלפיים, ונדון באופן בו הן נתפסות כיום לאחר שהפכו למיינסטרים בתוך תרבות שהן יצאו נגדה.
לאחר ההרצאה נבקר בסטודיו של האמנית נוגה אור ים, חברת קולקטיב בוש שנוסד בשנת 2015 לקידום אמנות קווירית-פמיניסטית. נגה מציגה בימים אלה בתערוכת הבוגרים של הMFA בצלאל, אנו נשמע ממנה על העשייה של הקולקטיב ונבקר יחד בתערוכה שלה.
18.7 סופי קאל: אינטימיות חשופה
סופי קאל פרצה לתודעה הציבורית במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20 עם סדרת עבודות אמנות רעיוניות שערערו את הגבולות הבינאישיים שבין אדם לאדם, ומתחו את הגבולות המוסריים-אתיים של מה שמותר ומה שאסור לנו לעשות. היא הזמינה אנשים זרים לישון במיטה שלה ותיעדה אותם, היא שכרה בלש פרטי שיעקוב אחריה, היא תיעדה את הרומנים שלה לפרטי פרטים.
לימים הפכה קאל לאחת האמניות המאתגרות ביותר של העידן שלנו ולדוגמה מובהקת ולאבן דרך בכל הנוגע להפיכתה של האמנות לאישית ואינטימית ביותר. מאז ועד היום גוף היצירה שלה בוחן וחוקר את המרחב הנפשי-פסיכולוגי שלה ושלנו.
לאחר הסיור נבקר בסטודיו של מרב שין בן אלון אשר הושפעה עמוקות מהעשייה של סופי קאל. בספרה האחרון "ונציה" בן אלון יוצרת מחווה ישירה ל"סוויטה ונציאנית" של קאל.
25.7 פרנסיס בייקון: האיש והאגדה
הטענה שלפרנסיס בייקון היו חיים סוערים היא understatement מטורף – רק בתור התחלה, בייקון נזרק מביתו בהיותו נער מתבגר, הוא הסתובב ברחוב וגילה את הכישרון שלו 'להתחבב על ליבם של גברים בעלי מעמד גבוה'. השמועות לגביו טוענות שאפילו לימים כאשר הוא כבר היה בעל מעמד בעצמו, הוא הכיר את אחד מבני הזוג שלו כאשר זה פרץ לביתו.
מסצנות בלהות, לסצינות דתיות, דרך אפיפיורים מבעיתים, ועד לדיוקנאות של בני הזוג והמאהבים שלו שנראים כאילו עברו מתקפה אלימה – בייקון היטיב לבטא את החלקים הקשים, האלימים והבוטים של הקיום האנושי.
לאחר ההרצאה נבקר בסטודיו של מישל פלטניק אשר משלב את היכולות הטכנולוגיות המשוכללות ביותר תוך זיקה לתולדות הציור המודרני. ביצירתו, מישל פלטניק בוחן את המפגש בין דו לתל ממד, הוא 'מנפיש' עבודות של גדולי הציירים המודרניסטים וביניהן גם של פרנסיס בייקון .
8.8 וילם דה קונינג: הילד הרע של המודרניזם המאוחר
במעבר בין שנות ה-40 לשנות ה-50 של המאה ה-20, ובעקבות מלחמת עולם (נוספת), התרחש תקדים היסטורי שבו המרכז הפוליטי והכלכלי של העולם נדד מאירופה ונחת לראשונה בהיסטוריה בארצות הברית. באותה תקופה היה חשוב לאומה האמריקאית לנסח תפיסה אמנותית שתהיה אמריקאית במהותה ותהיה שונה בתכלית מכל האמנות שהתפתחה באירופה עד אז.
בהיותו בן עשרים ושתיים בלבד, וילם דה-קונינג התגנב לספינה שהפליגה מהולנד בה הוא גדל לארה"ב. שם, הוא נהפך לאחת הדמויות המובילות, אחד הסמלים ולימים אחד האייקונות של האמנות האמריקאית החדשה.
לאחר ההרצאה נבקר בתערוכת היחיד של יאיר פרץ המוצגת בגלריה ארטפורט. בדומה לדה קונינג, ציוריו של יאיר פרץ ניחנים באקספרסיביות ובעוצמה דומה. בחירת צבעים כבדה, קומפוזיציה סוערת. עולם הדימויים של פרץ, דמויות מעוותות, איברי גוף משתוללים ועוד.

פרטים
תכנית של ארבעה מפגשים בתאריכים 11.7, 18.7, 25.7, 8.8 בימי חמישי בין השעות 10:30 -12:30
הגעה עצמאית. המפגשים יתקיימו בתל אביב, ובמרחק הליכה קצר ברגל מהמפגש בסטודיו.
התכנית מוגבלת לקבוצה של כ-20 משתתפים
עלות
מחיר לסדרה של ארבעה מפגשים 900 ש"ח מחיר למפגש בודד 250 ש"ח
המחיר כולל מע"מ כחוק

להרשמה ופרטים נוספים צרו קשר
נטע עשת
052-8792935 infotalkingart@gmail.com

שתפו

המלצות אמנות אחרונות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן