fbpx

בין השמשות. המלצות הסופ"ש 27-29.10


מרב סודאי, גלריה P8

את סוף החגים שלי ביליתי באיסטנבול, עיר שאני אוהבת במיוחד, בעיקר מאז הביקור שלי בביאנלה שנערכה שם בשנת 2015. הפעם שילבתי עבודת הכנה לקראת סיור אמנות שיצא לאיסטנבול בביאנלה הקרובה, וגם חופשה קצרה. פגשתי אמנים מקומיים, ביקרתי בסטודיאות שלהם, בפתיחות של תערוכות ובגלריות. זו תקופה של שינוי בטורקיה, השלטון הולך ונהיה קשוח וממדר, ולא מפתיע שאין כמעט תמיכה שלו במוסדות האמנות (נוכחתי לגלות שרובם ככולם ממומנים ומנוהלים על ידי המשפחות העשירות בעיר). כמו תמיד, הבנתי שהאנשים, אלה שנמצאים רחוק רחוק "מתחת" לשלטונות, רוצים את ההפך: חיים של שלום, של אחווה ושיתוף; וכך גם האמנים המקומיים אשר נאבקים, להמשיך להשמיע את קולם, להעז לבקר ולהעלות שאלות הנוגעות בתרבות ובמורשת הטורקית ובמצב שלה כיום לאור השינויים הפוליטיים. אלה מפגשים מחזקים, אשר גורמים לי להאמין שהאמנות יכולה לעשות שינוי, ובטח לגשר על מרחקים לא אמתיים שנסללים על ידי בעלי הכוח.
כאן בארץ אנחנו חוזרים לשגרת תערוכות ובסוף השבוע הקרוב אנחנו בסימן מעברים, מחושך לאור, מישראל לחו"ל, מאסתטיקה לאתיקה, ממנוכר לקולקטיבי ועוד. להלן ההמלצות שלי.

עריכה ותוכן: שני ורנר.

"להיות יותר מסלע", תערוכה קבוצתית. אוצר: שרון תובל
האור הישראלי – תופעה שהפכה למושג ולכלי בוחן באמנות המקומית, בשל היותו בוהק, שורף, קונטרסטי. יש אמנים שהשתמשו בו, יש כאלה שגינו אותו (בעיקר צלמים, שמתקשים להתמודד עם הצריבה השתלטנית שלו), ובכל אופן אי אפשר להתעלם מייחודיותו של האור הזה. כעת מבקש האוצר שרון תובל לחקור את האור הישראלי ואת היבטיו השונים באמנות הישראלית. בתערוכה "להיות יותר מסלע" יוצגו עבודות של אמנים עכשוויים הפועלים בתחומי מדיה מגוונים – ציור, צילום, ווידאו ארט, אשר בהן נוכחות האור רבת משמעות.
אמנים משתתפים: יאיר ברק, דנה יואלי, רמי מימון, אמירה ז'יאן, פהד חלבי, דוד עדיקא, אלה ספקטור, ליאור גריידי, יוסף ז'וזף דדון, מרב סודאי, ראם אהרוני, יובל אצילי, שחר אפק
אירוע פתיחה: חמישי, 27.10.16, בשעה 20:00. גלריה P8, רח' הפטיש 1, תל אביב
אירוע פייסבוק

"הילוך אחורי", תערוכת יחיד לגל וינשטיין. אוצרת: טלי תמיר
גל וינשטיין הוא אמן עכשווי בינ"ל מובהק, עבודותיו נגועות בשפה האמנותית המקובלת בעולם; ויש בה נטייה לרושם ראשוני שיבוא לידי ביטוי בגודל, באסתטיקה, בשכלול טכנולוגי ובמידת ההשקעה באופן כללי. בתוך כך, תקופל גם האג'נדה הפוליטית והחברתית. כעת משהתבשר כי הוא ייצג את ישראל בביאנלה הבאה בונציה, תערוכה זו של ויינשטיין היא מעין פעולת הכנה. התערוכה תורכב ממיצב תלוי חלל שיתפרש על כל שלוש הקומות של הגלריה, מרקם שטיחים ומשטחי רצפה אחרים, אשר ידמו שדות חקלאיים מקומיים.
אירוע פתיחה: חמישי, 27.10.16, בשעה 19:30. גלריה גורדון, בן יהודה 95, תל אביב
שיח גלריה בהשתתפות האמן יערך ביום שני, 7.11.16 בשעה 19:30
אירוע פייסבוק


נעמה צבר, גלריה דביר

"מעברים #2", תערוכת יחיד לנעמה צבר
שימוש שונה בחומרי טקסטיל יופיע בתערוכתה החדשה של נעמה צבר. בבד הלבד נעשה שימוש רב באמנות המודרנית והעכשווית, ובפרט בהשראתו של האמן הגרמני ז'וזף בויס, שנראה שלבד תמיד יהיה קשור אליו. צבר משתמשת בחומר הטעון משמעויות ומשלבת אותו עם השפה האמנותית שלה אשר עוסקת באמנות סאונד. בתערוכה יוצגו מיצבי סאונד אינטראקטיביים לצד עבודות קיר. אופן הפעלת המיצבים יעלה שאלות על ניכור לעומת שיתוף ואחווה בין הצופים בתערוכה, ובכלל.
החל משבת 29.10.16, ללא אירוע פתיחה. באותו היום בשעה 11:30 יתקיים מופע מוזיקלי מיוחד והפעלת העבודות.
גלריה דביר, ראשית חוכמה 14, תל אביב
אירוע פייסבוק למופע הפתיחה

הרצאות ושיחי גלריה
Case in Point, פאנל מיוחד שיעסוק בשאלות אוצרותיות, ובעיקר באפשרויות של שילוב בין אמנות עכשווית, ספרות ושירה. בפאנל ישתתפו שני אוצרים בינ"ל (קנדה, אמסטרדם), בחסות ARTIS.
באנגלית. חמישי 27.10.16 בין השעות 19:00-21:00, מוזיאון תל אביב לאמנות, שד' שאול המלך 27, תל אביב.
ללא עלות. יש להזמין כרטיסים מראש בכתובת: rsvp@artiscontemporary.org
אירוע פייסבוק
"אמנות עכשווית ותולדות התרבות: הקשרים מוזיאליים", מפגש עם האוצרת אמילי בילסקי
ומפגש עם פלורנסיה לוי – אמנית אורחת בסדנאות האמנים (בואנוס איירס)
שני המפגשים באנגלית, ללא עלות. רביעי 26.10.16, החל מהשעה 18:00. סדנאות האמנים, האומן 26, תלפיות ירושלים (קומה 4).
אירוע פייסבוק
שיח גלריה עם רחל קיני בתערוכה "מטמורפוזות"
שבת, 29.10.16, בשעה 12:00 (יום אחרון לתערוכה). גלריה רוזנפלד, רח' שביל המפעל 1, בניין 6, תל אביב

מאחלת לכולנו סוף שבוע של אחווה ושיתוף בין חברים, באשר הם.
שני


גל וינשטיין, גלריה גורדון

שתפו

המלצות אמנות אחרונות

2 תגובות בנושא “בין השמשות. המלצות הסופ"ש 27-29.10

  1. זיוה כספי

    היי שני,
    אני קוראת בקביעות את הפוסטים וההמלצות שלך ואני חייבת לומר שאני מאד נהנית . את כותבת יפה וענייני ומתומצת ומעבירה את רעיונותיך בצורה מאד נעימה. מקווה להצטרף כעת, לאחר שעברו כבר כל החגים, לאחד מסיוריך הקרובים.
    תודה לך.
    זיוה כספי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן